Klasztor franciszkanów Angermünde

Klasztor został założony prawdopodobnie około roku 1250, a jego fundatorem był margrabia brandenburski Johann I. W XIV wieku franciszkanie z Angermünde brali udział w procesach inkwizytorskich przeciwko uznanym za heretyków Waldensom. Ważnym wydarzeniem w życiu klasztoru było przyłączenie się do ruchu obserwanckiego na początku XV wieku.
W roku 1556 klasztor został wywłaszczony w wyniku reformacji przez księcia elektora Joachima II. W 1567 roku obiekty klasztorne nabyło miasto Angermünde.

Architektura

Franciszkanie usytuowali klasztor w południowo-wschodniej części miasta tuż przy samych murach miejskich. Budynki klauzury tworzyły dwa dziedzińce i skrzydło środkowe, od strony północnej przylegał do nich kościół. W wyniku wojny trzydziestoletniej zabudowania uległy znacznemu uszkodzeniu i zostały rozebrane do końca XVIII wieku. Do dziś zachował się kościół, który do roku 1990 funkcjonował m.in. jako świątynia, magazyn, muzeum krajoznawcze i skład straży pożarnej. Obecnie w budynku znajduje się miejskie centrum kultury.

Angermünde leży we wschodnio-połudnowej części powiatu Uckermark pomiędzy dwoma największymi rezerwatami przyrody tego regionu. Miasto urzeka odrestaurowaną starówką z zachowanymi średniowiecznymi strukturami ulic i domami rzemieślników z okresu od XVII do XIX wieku. Ze względu na to należy do działającego w Brandenburgii stowarzyszenia miast posiadających historyczne centrum. Warto zobaczyć również kościół parafialny Najświętszej Marii Panny z XIII wieku oraz pozostałości murów miejskich z Wieżą Prochową.

Główne atrakcje

Lektorium usytuowane pomiędzy nawą główną a chórem zachowało się prawie w oryginalnym stanie, stanowiąc tym samym niecodzienną atrakcję na terenie Brandenburgii. Godne zobaczenia są również malowidła ścienne oraz bogato zdobiona zakrystia.  W ramach „Klasztornego Lata” w kościele odbywają się różnorodne imprezy kulturalne.