Klasztor Cystersów w Dobrilugk

Ufundowany w 1165 roku klasztor Dobrilugk uchodzi za najstarszy klasztor cystersów na terenie dzisiejszej Brandenburgii. Do początku XIII wieku wzniesiono kościół klasztorny, klauzurę i budynki gospodarcze. Hojni fundatorzy mnożyli majątek klasztoru. W 1541 roku, na skutek fali reformacji, nastąpiło rozwiązanie klasztoru. Klasztorny kościół, zniszczony i splądrowany w czasie wojny 30-letniej, przekształcono w XVII wieku na kościół zamkowy, zaś dom opata przebudowany został na zamek wodny w stylu renesansowym. W 1852 roku niemal całkowicie spaliły się budynki klauzury.  Zachowany refektarz wykorzystywano w czasach NRD jako dom kultury. Pod koniec XX wieku, dzięki zaangażowaniu administracji miejskiej oraz stowarzyszenia Förderverein Schloß Doberlug e.V., możliwa stała się rewitalizacja założenia.

Architektura

Nie licząc kościoła i refektarza, sali jadalnej mnichów, z dawnego założenia Dobrilugk zachowały się pozostałości budowlanej substancji domu opata w piwnicy i na parterze zamku Doberlug; zachował się również kościół klasztorny St. Marien, jedna z najstarszych sklepionych budowli cysterskich w Brandenburgii. Istnieją jeszcze empora organów i loża książęca. Barwne kolory, oszklenie i stalle powstały natomiast w stylu renesansowym dopiero w trakcie prac restauracyjnych w latach 1905-1909.

Na południowym zachodzie Brandenburgii, na nizinach koryta Małej Elster, znajduje się dawny klasztor cystersów Dobrilugk. Leży on w bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego Naturpark Niederlausitzer Heidelandschaft (Dolnołużycki Krajobraz Wrzosowisk). Barwiące się w sierpniu na purpurowo łąki są siedliskiem licznych i rzadkich gatunków ptaków.

Główne atrakcje

Dwumiasto Doberlug-Kirchhain, dumne z posiadania zamku, renesansowego ratusza, kościoła klasztoru St. Marien i jedynego w Europie Muzeum Białoskórników, oferuje zwiedzającym paletę zabytków architektonicznych od stylu romańskiego po barok. W odrestaurowanych na przełomie tysiącleci pomieszczeniach zamku i refektarza odbywają się wystawy i wydarzenia kulturalne. Okolice klasztoru oraz las „Mały Spreewald” zwiedzić można podczas przejażdżki bryczką lub wycieczki rowerowej.