Były klasztor franciszkanów w Kyritz

Klasztor Franciszkanów pw. św. Jana w Kyritz powstał w drugiej połowie XIII wieku. U schyłku średniowiecza klasztor ten uzyskał w ramach zakonu znaczenie ponadregionalne. Fundację klasztoru wsparli margrabiowie, a także zamożni mieszczanie – nie tylko z Kyritz. Po zamknięciu klasztoru w 1541 roku teren klasztoru przeszedł jako lenno w ręce pewnego szlachcica ziemiańskiego, który przekazał część obiektu miastu jako przytułek dla biednych. Po tym jak stan budynków podupadł, rozpoczęto na początku XVIII wieku rozbiórkę. Kościół klasztorny służył w XVII wieku najpierw jako kościół miejski, potem jako garnizonowy, jednak pod koniec XVIII w. został on rozebrany z wyjątkiem zachowanej, północnej ściany podłużnej. Jedynym zachowanym obiektem jest skrzydło klasztoru, które wykorzystywano jako dom mieszkalny i przebudowano w dobie baroku. W latach 2013/14 odrestaurowano zachowane fragmenty ściany północnej, nawę kościoła z budynkiem furty, mur okalający miasto i klasztor, a także pawilon ogrodowy.

Architektura

Klasztor stanowiło pierwotnie – co było typowe dla klasztorów żebraczych – czteroskrzydłowe założenie z kościołem pozbawionym wieży. Zachowany dwukondygnacyjny budynek klauzury był umieszczony w dawnym skrzydle wschodnim i mieścił niegdyś salę kapituły oraz jadalnię i sypialnie mnichów. Przy budynkach klasztornych trwały stale prace budowlane, początkowo używano ociosanych kamieni polnych, zaś później cegły (w klasztornym formacie). W drugiej połowie XIV w. powstały sklepienia w budynku kościoła wzniesionym w stylu dojrzałego gotyku, natomiast skrzydło klauzury zostało rozbudowane o część północną.

Położony na północnym zachodzie Brandenburgii krajobraz kulturowy Prignitz charakteryzuje dziś dobrze rozbudowana sieć ścieżek rowerowych i pieszych. Jesienią i zimą tysiące ptaków wędrownych zimują na nadrzecznych łąkach nad Łabą, które stanowią od 1999 roku wpisany na listę UNESCO Rezerwat Biosfery Nadrzecznego Krajobrazu Łaby. Klasztor jest położony wschodniej części regionu Prignitz, na skraju starówki miejskiej w Kyritz wraz z jej zabytkowym zespołem rynkowym, domami szachulcowymi oraz kościołem mariackim. W bezpośrednim pobliżu rozciąga się krajobraz jezior Kyritzer Seenkette oferując idealne warunki do uprawiania sportu, rekreacji i obserwacji przyrody.

Główne atrakcje

Od połowy lat 90-tych, w ogrodzie opustoszałych zabudowań klasztornych odbywają się na teatralnej scenie pod gołym niebem rozmaite wydarzenia kulturalne. Miasto Kyritz, znane także pod nazwą „skrzypiące Kyritz”, świętuje w ramach dorocznych uroczystości pod nazwą „Bassewitztag” historię miasta.