Klasztor Cysterek w Rühn

Majętny klasztor cysterek w Rühn powstał w 1232 roku jako jeden z pierwszych klasztorów żeńskich w Meklemburgii. Klasztor, przekształcony na ewangelicki, działał również po okresie reformacji jako ośrodek opiekuńczy dla wywodzących się z arystokracji panien i wdów. Po rozwiązaniu w 1756 roku w budynkach dawnego klasztoru znajdowały się biura administracji, mieszkania, pensjonat, sanatorium i zakład poprawczy. Od 2005 roku stowarzyszenie Klosterverein Rühn e.V. angażuje się na rzecz renowacji budynków założenia oraz kulturalnej i gospodarczej aktywizacji klasztoru.

Zespół klasztorny

Długi na 60 metrów budynek jest jednym z najbardziej imponujących założeń klasztornych Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Składa się ono z trzech skrzydeł. Gotycki kościół salowy z palonej cegły wzniesiono pomiędzy 1250 a 1270 rokiem. Drewniana dzwonnica oraz ambona i wzniesienie ołtarza pochodzą z okresu poreformatorskiego. Zbudowane około 1260 roku skrzydło wschodnie zawierało w pierwszych dekadach swojego istnienia wszystkie niezbędne pomieszczenia klauzury. Krużganki wychodzące ze skrzydła południowego w kierunku kościoła zamykały pierwotnie klauzurę od strony zachodniej. Budynki gospodarcze leżały poza założeniem.

Charakterystycznym elementem krajobrazu położonej między rzeką Warnow a jeziorem Rühner See gminy Rühn jest woda, która zaprasza do spływów kajakowych, przejażdżek łódką, łowienia ryb i pływania. Cykliści mogą odkrywać „mleczną drogę” – „Bützower Land”, lub rezerwat przyrody „Hohe Burg und schwarzer See”, wybierając jedną z wielu urozmaiconych tras. Warto zobaczyć również ciekawe skupisko wielkich głazów „Steintanz Boitin” – grobów z epoki kamienia łupanego w pobliżu Bützow.

Główne atrakcje

Oprócz nabożeństw, imprez jubileuszowych, uroczystości klasztornych (święto jabłek i święto świateł) i koncertów w dawnym klasztorze sióstr cysterek w Rühn odbywają się co roku średniowieczne targi klasztorne oraz jarmark adwentowy. Przewodnicy odkrywają przed zwiedzającymi klasztor tajemnice 775-letniej historii starych sklepień, pod którymi nocną porą krążyć ma niespokojny duch Białej Mniszki.