Pomiędzy regionami Uckermark i Barnim

Ruina klasztoru położona jest wśród lasów i jezior puszczy Schorfheide, w samym sercu wpisanego na listę UNESCO Rezerwatu Biosfery Schorfheide-Chorin. Imponująca przyroda i tworzony w ciągu wieków krajobraz kulturowy tworzą interesującą całość.

W średniowieczu ten śródleśny teren z licznymi wodami powierzchniowymi należał początkowo do Pomorza i był zamieszkany przez Słowian. W wyniku niemieckiego osadnictwa na wschodzie w czasie pełnego średniowiecza obszar ten po 1230 roku dostał się pod panowanie Askańczyków. Ślady osadnictwa średniowiecznego dają się jeszcze odczytać w strukturach miejscowości. Ruiny zamków - jak Grimnitz w Joachimsthal - świadczą o panowaniu dynastii askańskiej, ruiny klasztoru zaś o działalności cystersów.

Z historią choryńskich cystersów związane jest miasto Oderberg. Wraz z Eberswalde i Liebenwalde znakuje ono linię podbojów Askańczyków na wschód do Finowtal i nad Odrę we wczesnym XIII wieku. Wszystkie z tych miast były początkowo grodami i powstały w celu zabezpieczenie granic. W Oderbergu choryński klasztor posiadał winnicę nad brzegami Odry oraz dwór miejski.

Dziś w malowniczo położonym Oderbergu wzdłuż Starej Odry (Alte Oder) można podziwiać przede wszystkim neogotycki kościół, wybudowany przez architekta Augusta Stülera, a w dolinie ruiny wzniesionego w XIV wieku zamku „Bärenkasten”, do XVIII wieku służącego jako forteca.

Willowa dzielnica i dźwig do podnoszenia statków

Eberswalde, choć mocno zniszczone w czasie drugiej wojny światowej, ukrywa skarby architektoniczne. Zamek (Eberswalder Burg) już wprawdzie nie istnieje, za to bez wątpienia warty zwiedzenia jest położony na południe od starówki kościół św. Marii Magdaleny. Ta gotycka bazylika z drugiej połowy XIII wieku wskazuje w swojej formie i realizacji liczne podobieństwa z klasztorem w Chorin. Szczególnie godne uwagi jest zdobnictwo portalu z późnego XIII wieku.

Na rynku wyróżniają się ratusze – jeden z XVIII wieku, a drugi datowany na około 1900 rok. W niedaleko położonym budynku o konstrukcji ryglowej z galerią od strony podwórza z 1663 roku, w którym dawniej mieściła się apteka, dziś swoją siedzibę ma muzeum miejskie. Południowa część miasta uniknęła zniszczeń wojennych i jest obecnie zadbaną dzielnicą willową i domów uzdrowiskowych.

Będąc w Eberswalde i Oderbergu, warto zrobić krótki wypad do Hohenfinow, by zwiedzić tamtejszy kościół romański. Była to pierwotnie trójnawowa bazylika z kamienia polnego z poprzeczną wieżą na zachodzie. Imponująca budowla datowana jest na XIII wiek i została najprawdopodobniej wzniesiona na potrzeby założenia miasta, do którego jednak nigdy nie doszło. Na północ od Hohenfinow leży Niederfinow nad kanałem Finow, połączeniem między Hawelą a Odrą. By pokonać różnicę wysokości 36 metrów na drodze wodnej, wzniesiono przy budowie kanału w latach 1906-1914 ciąg śluz z czterech schodków. Nie jest on już dziś używany. Od 1934 roku statki transportowane są bowiem przy pomocy dźwigu.

Bibliografia i linki (kliknij)