Oferta turystyczna

W pobliżu rezerwatów przyrody

W pobliżu Angermünde można doskonale odpocząć na łonie natury. Niedaleko znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Park Narodowy Dolina Dolnej Odry zachęca do aktywnego wypoczynku, łączącego piesze wędrówki, wycieczki rowerowe oraz obserwację przyrody. Obszary zalewowe rzek, łąki i obszary leśne są miejscem wylęgowym i zimowiskiem wielu gatunków ptaków, również tych zagrożonych wyginięciem. Dobrze oznakowane szlaki wędrówkowe, ścieżki tematyczne i zorganizowane wycieczki umożliwiają poznanie osobliwości przyrody.

Doskonałe ścieżki rowerowe i piesze oferuje także wpisany od 1990 roku na listę UNESCO Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin. Można zdecydować się zarówno na kilkudniową, jak i jednodniową wycieczkę wzdłuż jezior i na trasie wielu zabytków historycznych. Szczególnie interesująca wydaje się wędrówka w towarzystwie przewodnika krajobrazu. Są oni specjalistami od różnorodnych tematów i służą turystom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wiele gmin i stowarzyszeń jak na przykład Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide (Wildpark Schorfheide), Centrum Informacyjne Związku Ochrony Przyrody Blumberger Mühle (Informationszentrum Blumberger Mühle des Naturschutzbundes) czy Wioska Ekologiczna Brodowin (Ökodorf Brodowin), działają na rzecz rezerwatu.

Szczególną atrakcją rezerwatu jest las Grumsin, jeden z ostatnich w Europie, nienaruszonych przez człowieka lasów bukowych, który od 2011 jest roku jest jednym z pięciu niemieckich lasów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Grumsin z około 2800 hektarami i 590 hektarami jest ponadto częścią największego połączonego nizinnego lasu bukowego świata. Jest on schronieniem dla orła bielika, żurawia, bociana czarnego, a także miejscem, gdzie rosną rzadkie orchidee oraz czermień błotna w olszynach lub mchy z rodziny torfowcowatych na bagnach. W centrum informacyjnym i turystycznym parku geologicznego w Großziethen oraz w Informationszentrum Blumberger Mühle niedaleko Angermünde pokazywane są interesujące wystawy na temat tego kompleksu leśnego.

Miasto jak z bajki

Starówka Angermünde zachęca do zwiedzania i spędzania tam czasu. Już sam rynek wraz z ratuszem i historyczną zabudową przyciągają wzrok. Każdy z pieczołowicie odrestaurowanych domów ma swoją historię. W budynku wagi miejskiej przy Brüderstraße 20, domu rzemieślników z XVIII wieku, znajdowała się pierwotnie miejska waga oraz masy i miary wzorcowe, które od dekretu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I w 1714 roku obowiązywały w mieście. Natomiast dom przy ulicy Hohen Steinweg 16 wzniesiony w konstrukcji ryglowej u schyłku XVII wieku jest jedynym budynkiem w Angermünde, którego ściana szczytowa zwrócona jest do ulicy.

Liczne zabytki miasta, na przykład kościół Najświętszej Marii Panny czy Wieżę Prochową, można zwiedzić w ramach spaceru lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem. W kościele można podziwiać wyświęcone w 1744 roku barokowe organy autorstwa Joachima Wagnera, a podczas letnich koncertów z cyklu Angermünder Sommerkonzerten posłuchać ich wyjątkowego brzmienia.

Plac, na którym stał klasztor, a także dawny kościół franciszkanów są miejscem, gdzie odbywają się imprezy kulturalne miasta – koncerty, występy chóru, przedstawienia teatralne. Sam kościół jest miejscem, gdzie odbywają się wystawy, ale i konferencje oraz seminaria. Wszystkie te wydarzenia są stałą częścią programu kulturalnego miasta. Sezon letni rozpoczyna się w maju wraz z regionalnymi targami gospodarki i sztuki Wirtschafts- und Kulturtage. W czerwcu natomiast przychodzi czas na teatr w ramach imprezy Mittsommertheater der Uckermärkischen Bühnen Schwedt, a w lipcu na festiwal instrumentów dętych Uckermärkische Blasmusikfest. Koniec roku oraz Święta Bożego Narodzenia świętowane są w grudniu targami sztuki i tradycyjnym tzw. Gęsim Targiem.

Angermünde i pobliskie miejscowości oferują wiele możliwości noclegu. Podobnie jest z kawiarniami i restauracjami, które znaleźć można na odrestaurowanym historycznym starym mieście.

Linki (kliknij)