Oferta turystyczna

Na tropie cystersów i jeńców wojennych

Dawne opactwo cysterskie jest główną atrakcją dla turystów odwiedzających Bierzwnik. Klasztor należy dziś do Kościoła katolickiego i jest rzetelnie odrestaurowany. Zachodnia część kościoła i zachodnie skrzydło klasztoru są od 2008 roku w odbudowie. Przeprowadzone na terenie kompleksu badania archeologiczne są bardzo dobrze udokumentowane, a wyniki prac prezentowane na wielojęzycznych tablicach.

Bierzwnik jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich i leży na Szlaku Cysterskim. Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tu festiwal „Trzy dni na cysterskim szlaku”, podczas którego mają miejsce międzynarodowe tragi wyrobów klasztornych, koncerty, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne.

Sąsiednie miejscowości również mają do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. W Dobiegniewie warty zobaczenia jest gotycki kościół, a w Strzelcach Krajeńskich bardzo dobrze zachowany zespół średniowiecznych fortyfikacji miejskich, które wraz z innymi zabytkami położone są na „Miejskim szlaku turystycznym”.

Do 1945 roku w Dobiegniewie znajdował się obóz jeniecki dla oficerów Polski, znany jako Oflag II C Woldenberg. Dziś budynki można zwiedzać, a znajdujące się tam muzeum pokazuje życie codzienne więźniów. Warto zobaczyć również działającą do dziś elektrownię wodną „Kamienna” z przełomu XIX i XX wieku.

Aktywny wypoczynek

Amatorom pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i sportów wodnych gmina Bierzwnik i jej okolice oferują liczne możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury. Położony w pobliżu Drawieński Park Narodowy dysponuje ponad 100-kilometrową siecią ścieżek pieszych i do jazdy konnej. Zbiorniki wodne parku są atrakcją dla miłośników kajakarstwa. Oznakowany szlak wodny rozciąga się na długości 75 kilometrów i prowadzi przez malownicze zwężenia, jeziora i kanały aż do Drawy i Noteci.

Ze względu na to, że Bierzwnik jest niewielką miejscowością, dominuje tutaj agroturystyka. Nad licznymi jeziorami znajdują się pola kempingowe.

Hotele i restauracje można znaleźć natomiast w pobliskich miejscowościach. Zarówno w Dobiegniewie, Strzelcach, jak i w Choszcznie wybór jest duży i nie brak ofert o wysokim standardzie.

Linki (kliknij)