Oferta turystyczna

Dawny klasztor centrum kultury

Dla miłośników sztuki i historii pocysterski klasztor jest wystarczającym powodem, by odwiedzić Chorin. Imponująca budowla to jeden z najważniejszych zabytków gotyku ceglanego w północnych Niemczech, pełniąca jednocześnie funkcję regionalnego centrum kultury. Stałe wystawy informują o historii architektonicznej klasztoru oraz zakonu cystersów. Obszerny program obejmuje ponadto koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy, ofertę edukacyjną i muzealną oraz wystawy. Do cyklicznych imprez rocznych należą Choryńskie Lato Muzyczne (Choriner Musiksommer) oraz Choryńskie Lato Operowe (Choriner Opernsommer). Na przełomie lat 2010/2011 wprowadzono koncerty noworoczne, które również mają stać się imprezą cykliczną. Na Wielkanoc, w październiku i w czasie adwentu mają miejsce targi klasztorne.

Puszcza Schorfheide i nieskażona przyroda

Przyroda puszczy Schorfheide zachęca do wędrówek, jazdy na rowerze i spływów kajakowych. Wpisany na listę UNESCO Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin zajmuje powierzchnię 1291 kilometrów kwadratowych i należy tym samym do największych obszarów chronionych w Niemczech. Na jego terenie znajduje się około 240 jezior. Niezliczone bagna, rozległe łąki, pola oraz lasy wywierają ogromne wrażenie. Rezerwat dysponuje ponadto gęstą siecią szlaków wędrówkowych. Miłośnicy przyrody nie mogą przegapić wizyty w Centrum Informacyjnym Związku Ochrony Przyrody „Blumberger Mühle” (Informationszentrum Blumberger Mühle des Naturschutzbundes). Za pomocą wystaw informuje ono o faunie i florze puszczy oraz o ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju. Niedaleko głównej siedziby centrum – zbudowanego według założeń ekologicznych i wyglądającego jak pień drzewa – rozciągają się liczne stawy rybne, wieże obserwacyjne i place zabaw dla dzieci. Zwiedzanie możliwe jest w języku niemieckim i po wcześniejszym zgłoszeniu – w angielskim. Materiały informacyjne są jednakże dostępne również po polsku.

Kto chciałby ponadto obserwować dzikie zwierzęta, powinien odwiedzić Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide (Wildpark Schorfheide) niedaleko Groß Schönebeck. Tutaj na rozległych wybiegach żyją typowe dla tego regionu gatunki dzikich zwierząt: wilki, zwierzyna płowa, daniele oraz wydry. Również zwierzęta, których nie można spotkać już na wolności – jak łosie, żubry i rysie – znajdują tutaj swoje schronienie.

Położony na terenie puszczy Schorfheide Chorin graniczy ponadto z Narodowym Parkiem Geologicznym „Kraina polodowcowa nad brzegiem Odry” (Nationaler Geopark „Eiszeitland am Oderrand”), założonym z uwagi na różnorodny i interesujący pod względem geologicznym krajobraz z moreną denną, moreną czołową, sandrami i pradolinami z czasów ostatniego zlodowacenia około 15 tysięcy lat temu. Centrum dla zwiedzających w Großziethen służy wyczerpującymi informacjami na temat krajobrazów polodowcowych i epoki lodowcowej. Na terenie parku wytyczona jest Marchijska Droga Lodowcowa (Märkische Eiszeitstraße).

Niedaleko położone miasta takie jak Eberswalde czy nieco bardziej oddalone Angermünde są atrakcyjne pod względem turystycznym i również zachęcają do wizyty. Bez problemu można znaleźć tam nocleg, jak i liczne restauracje oraz bistra. Warto wybrać się również na wieś – na przykład do Wioski Ekologicznej Brodowin (Ökodorf Brodowin). Obok sklepu z ekologiczną żywnością uprawianą w gospodarstwie biodynamicznym znaleźć można tu także możliwości noclegu oraz ofertę gastronomiczną w pięknym otoczeniu. W samym Chorin można po spacerze wokół klasztoru wstąpić między innymi do restauracji „Alte Klosterschänke” nad jeziorem Amtssee.

Linki (kliknij)