Oferta turystyczna

Muzeum i centrum kultury

Dawny klasztor dominikanów w Prenzlau jest ważną i stałą częścią życia kulturalnego miasta. W jego budynkach znajduje się między innymi muzeum, informujące o historii oraz kulturze miasta i regionu. Pokazywane są tam liczne obiekty z wykopalisk na terenie nieistniejącego klasztoru cysterek w Seehausen. Wystawa doskonale dokumentuje wiele obszarów życia codziennego mniszek, gdyż znaczna część kultury materialnej znalazła się – prawdopodobnie w czasie pożaru klasztoru w 1445 roku i podczas jego rozwiązania w wyniku reformacji w latach 1542/43 – w jeziorze Oberuckersee. Dzięki dobrej konserwacji pod wodą przetrwać do naszych czasów mogło nie tylko wiele naczyń i zabawek ceramicznych, lecz także przedmioty wykonane z materiałów organicznych, takich jak drewno, kości czy skóra.

Obok biblioteki miejskiej i archiwum miejskiego w budynkach dawnego klasztoru znajdują się centrum kulturalne Kulturarche, a także sklepik, kawiarnia oraz galeria sztuki, gdzie prezentowane są przede wszystkim prace artystów regionalnych.

Centrum kulturalne organizuje koncerty i przedstawienia teatralne. Do imprez cyklicznych należą „Kultursommer im Klostergarten” (od czerwca do września), „Groschenkonzerte” – czyli koncerty w wykonaniu Pruskiej Orkiestry Kameralnej, a na początku grudnia „Advent im Kloster”.

Spacer po mieście

Zwiedzanie dawnego klasztoru dominikanów można wzbogacić spacerem wzdłuż murów miejskich. Trzykilometrowy szlak jest dobrze oznakowany i prowadzi od klasztoru przez odbudowane na podstawie historycznych planów osiedle Sternberg, wzdłuż jeziora Unteruckersee do tablicy upamiętniającej istnienie synagogi zniszczonej w 1938 roku w czasie nocy kryształowej, aż do parku miejskiego.

Również liczne kościoły oraz ruiny kościołów warte są zwiedzenia – przede wszystkim kościół św. Marii. Latem można wejść na obie wieże i z wysokości 64 i 68 metrów podziwiać panoramę miasta. Od maja do września można ponadto w każdą sobotę wziąć udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem.

Ci, którzy po dużej dawce historii i kultury będą mieli ochotę na kontakt z naturą, również się nie rozczarują. Obfitujący w jeziora krajobraz wokół Prenzlau jest idealnym miejscem na odpoczynek. Zwiedzać można zarówno rowerem, jak i pieszo. Warto zdecydować się również na rejs statkiem po jeziorze Uckersee i jego kanałach – z pewnością dostarczy on niezapomnianych wrażeń. Również miłośnikom sportów wodnych – od amatorów pływania, przez kajakarzy aż do surferów – Prenzlau i jego okolice mają wiele do zaoferowania.

Zarówno dawny klasztor dominikanów, jak i miasto mają punkty informacyjne dla turystów, służąc radą i pomysłami na zwiedzenie okolicy, organizując wycieczki i oprowadzania, a także sprzedając bilety na wydarzenia kulturalne.

Możliwości noclegu

Prenzlau oferuje nocleg na każdą kieszeń – od przystępnych schronisk po wygodny hotel.

Hotel Uckermark to propozycja dla najbardziej wymagających, nawet jeśli obsługa nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców wielkich miast, a dostęp do bezprzewodowego Internetu jest płatny.

Gastronomia

W Prenzlau jest wiele kawiarni, pubów, zajazdów, restauracji i innych lokali gastronomicznych, których jakość jest bardzo zróżnicowana.

Smaczne jedzenie i sprawną obsługę oferuje restauracja „Am Kap”, jak również – jeśli na miejscu jest szef kuchni – restauracja hotelowa „Marie Luise” w Hotelu Uckermark.

Bibliografia i linki (kliknij)
  • Ralf JAITNER, Gerhard KOHN, Ein wüstes Zisterzienserinnenkloster bei Seehausen in der Uckermark, Prenzlau 1996.
  • Falko NEININGER, Prenzlau. Dominikaner [w:] Heinz-Dieter HEIMANN, Klaus NEITMANN, Winfried SCHICH (red.), Brandenburgisches Klosterbuch. Handbuch der Klöster, Stifte und Kommenden bis zur Mitte des 16. Jahrhunderts, t. 2, Berlin 2007, s. 978–981.