Na skraju Kotliny Freienwaldzkiej

Altfriedland znajduje się na granicy dwóch regionów: powiatu Barnim oraz województwa lubuskiego. Ruiny klasztoru znajdują się na wąskim paśmie lądu pomiędzy jeziorami Klostersee i Kietzer See. Malowniczemu położeniu dodaje jeszcze uroku Kotlina Freienwaldzka, na skraju której znajduje się miejscowość Altfriedland.

Kotlina Freienwaldzka – delta Odry – rozciąga się na obszarze o długości 60 kilometrów i 20 kilometrów szerokości. Przed osuszaniem w połowie XVIII wieku krajobraz delty zdominowany był przez torfowiska i podmokłe łąki. Taki krajobraz zachował się po polskiej stronie granicy, natomiast zachodnia część została zagospodarowana i przeistoczona w cenne grunty rolne za czasów Fryderyka Wielkiego. Kotlina Freienwaldzka graniczy od wschodu z Kotliną Gorzowską i Doliną Warty, a od zachodu z Pojezierzem Lubuskim i Wyżyną Barnimską. Na wzgórzach wyżyny położone są miejscowości Seelow i Wriezen. W Seelow znajduje się pomnik upamiętniający bitwę o wzgórza Seelow, Wriezen posiada również liczne zabytki: m.in. gotycki kościół mariacki.

Ponadto Altfriedland znajduje się w otoczeniu różnorodnych krain przyrodniczych: krainy lasów i jezior Strausberg, pagórkowatego krajobrazu Brandenburgii Szwajcarskiej, zalesionych szczytów Wyżyny Barnimskiej i poprzecinanego potokami, rzekami i jeziorami Pojezierza Lubuskiego.

Schinkel i Lenné

Altfriedland należy dzisiaj do gminy Neuhardenberg znanej z zamku i parku zbudowanych w stylu klasycznym. Początkowo zamek był dworem, należącym od 1814 roku do rodziny Hardenberg. W roku 1820 został on przebudowany przez Friedricha Schinkla w przestronny zamek o doskonałych proporcjach, zachowany w minimalistycznym stylu. Ogrody przyzamkowe zostały zaprojektowane przez Petera Josepha Lenné oraz księcia Hermanna von Pückler-Muskau.

Schinkel zaznaczył swoją obecność w Neuhardenberg zarówno przy powstawaniu w roku 1814 kościoła wiejskiego, jak również zabudowań wiejskich oraz budynków przyzamkowych. Schinkel jako młody architekt zaprojektował je w roku 1801, po tym jak wieś została zniszczona przez pożar.

Bibliografia i linki (kliknij)
  • Ernst BADSTÜBNER, Brandenburg. Das Land um Berlin – Kunst und Geschichte zwischen Elbe und Oder, Köln 2000.
  • Friedrich BECK, Reinhard SCHMOOK (red.), Mythos Oderbruch. Das Oderbruch einst und jetzt, Berlin 2006.
  • Matthias FRISKE, Christian GAHLBECK, Altfriedland. Zisterzienserinnen [w:] Heinz-Dieter HEIMANN, Klaus HEITMANN, Winfried SCHICH (red.), Brandenburgisches Klosterbuch. Handbuch der Klöster, Stifte und Kommenden bis zur Mitte des 16. Jahrhunderts, t. 1. Berlin 2007, s. 72-88.