Położenie
Miasto na łonie natury

Angermünde leży w południowo-wschodniej części powiatu Uckermark pomiędzy dwoma największymi rezerwatami przyrody tego regionu - wpisanym na listę UNESCO Rezerwatem Biosfery Schorfheide-Chorin oraz Parkiem Narodowym Dolina Dolnej Odry. Rezerwat Biosfery zdominowany jest przez jeziora i gęsto zalesiony teren Choriner Schorfheide, choć można też spotkać ślady działalności człowieka. W parku narodowym chroniony jest z kolei obszar zalewowy Odry wraz ze swym urozmaiconym krajobrazem, starorzeczami, łąkami, lasami oraz wyjątkową fauną i florą. Różnorodny i interesujący pod względem geologicznym krajobraz z moreną denną, moreną czołową, sandrami i pradolinami, utworzonymi w czasie ostatniego zlodowacenia około 15 tysięcy lat temu, był motywacją do założenia Narodowego Parku Geologicznego „Kraina polodowcowa nad brzegiem Odry” (Nationaler Geopark „Eiszeitland am Oderrand”). Centrum dla zwiedzających w Großziethen służy wyczerpującymi informacjami na temat krajobrazów polodowcowych i epoki lodowcowej.

Samo Angermünde również ma wiele atrakcji. Miasto urzeka odrestaurowaną starówką z zachowanymi średniowiecznymi strukturami ulic i domami rzemieślników z okresu od XVII do XIX wieku. Ze względu na nie należy do działającego w Brandenburgii stowarzyszenia miast posiadających historyczne centrum („Städte mit historischen Stadtkernen”). Warto zobaczyć również kościół parafialny Najświętszej Marii Panny z pierwszej połowy XIII wieku. Cechą wyjątkową trójnawowej świątyni halowej ze sklepieniem gwiaździstym jest potężna wieża zachodnia z kamieni granitu. Częścią średniowiecznego miasta był również szpital pw. Ducha Świętego, usytuowany na jego południowo-zachodnim obrzeżu. Szpital został założony w 1336 roku i zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej z wyjątkiem kaplicy. Trójprzęsłowa budowla ze sklepieniem gwiaździstym przetrwała do dziś.
Mury miejskie zachowane są fragmentarycznie. Wspomnieć należy także o Wieży Prochowej – nazywanej także Wieżą Bocianią – ze szpiczastym dachem z kamienia na południu. Początki miasta odzwierciadlają się w ruinach askańskiego zamku, którego skąpe pozostałości znajdują się w północno-zachodniej części miasta.
Zamki jako zabezpieczenie granic
W obrębie dzisiejszej gminy Angermünde leżą jeszcze dwie miejscowości z godnymi wspomnienia ruinami zamków. Pierwsza z nich to Greiffenberg na północy. W dawnym miasteczku o tej samej nazwie w XIII wieku został wzniesiony zamek, należący początkowo do rodziny von Greiffenberg. Kompleks jest prostokątny z budynkiem głównym na północy, okrągłą wieżą flankującą w północno-wschodnim rogu oraz masywnym, prostokątnym budynkiem bramnym na zachodzie. Dziś można zobaczyć jeszcze pozostałości wszystkich budowli oraz murów obronnych.
Zamek w miejscowości Stolpe nad Odrą jest przykładem innego typu architektury. To okrągła, wybudowana na sztucznym wzniesieniu wieża z palonej cegły, otoczona licznymi wałami. Budowla, określana jako „Grüttpott“ (gar lub sagan na kaszę), została najprawdopodobniej postawiona pod duńskim lennem około 1200 roku i miała stanowić zabezpieczenie granic z Marchią Brandenburską. Budowa została zakończona w połowie XIII wieku, już pod panowaniem Askańczyków. W roku 1446 druga kondygnacja zamku, który w tym czasie był pod lennem pomorskim, została zniszczona w trakcie oblężenia przez księcia elektora Fryderyka II Oldenburga. Broń używaną podczas bitwy można podziwiać w Brandenburskim Muzeum Archeologicznym w Brandenburgii nad Hawelą.
- Stefan BREITLING, Adelssitze zwischen Oder und Elbe 1400–1600, Braubach 2005.
- Jens Christian HOLST, The Tower named „Grüttpott“ at Stolpe upon Oder [w:] Brigitte Fløe JENSEN, Dorthe WILLE-JØRGENSEN (red.), Expansion? – Integration? Danish-Baltic Contacts 1147–1410 AD, Vordingborg 2009, s. 95–118.
- Christof KRAUSKOPF, Gegen den Kurfürsten. Waffenfunde aus dem Obergeschoss des Grützpotts bei Stolpe an der Oder [w:] aedificatio terrae. Festschrift für Eike Gringmuth-Dallmer zum 65. Geburtstag, Rahden/Westfalen 2007, s. 247–254.
- Antonia SCHÜTZ, Die hoch- und spätmittelalterlichen Burgen und Adelssitze in der Uckermark, Land Brandenburg. Bestandsaufnahme und vergleichende Untersuchungen vom späten 12. bis zum Ende des 15. Jahrhunderts, Berlin 2006.
- www.ag-historische-stadtkerne.de
- www.dhm.de/ausstellungen/burg-und-herrschaft/brandenburg
- www.historischerstadtkern.de
- www.landesmuseum-brandenburg.de
- www.nationalpak-unteres-odertal.eu
- www.schorfheide-chorin.de